Svetac, mučenik biskup. Treći veljače svake godine po svim crkvama dijeli se blagoslov grla, a po zagovoru Sv. Blaža, biskupa i mučenika. Ovaj se blagoslov temelji na prastaroj predaji po kojoj je Sv. Blaž svojim blagoslovom spasio dječaka kome je u grlu zapela riblja kost. Sv. Blaž bio je također jedan od brojnih mučenika prvih stoljeća krščanstva.
Potjecao je iz grada Sebaste u Armeniji, a već od ranog djetinjstva i mladosti opredjelio se za Krista napustivši radosti i užitke ovoga svijeta. Bio je za ono doba veoma obrazovan čovjek i vršio je službu liječnika radosno pomažući siromasima. Pomagao im je ne samo kao liječnik, već je još više kao krščanin u njima gledao i susretao samoga Krista. Svojim držanjem i dobročinstvima postao je u gradu veoma popularna i draga osoba. A kako je tada Božji narod birao biskupa, to su po biskupovoj smrti na njegovo mjesto izabrali Blaža. Za vrijeme cara Licinija buknuo je na istoku opet strašan progon krščana, a prvi su na udaru bili pastiri. Blaž je svoje vjernike bodrio da ustraju u vjeri. Na nagovor svećenika i vjernika Blaž se skloni pred neprijateljima ali ipak bude uhićen. Bio je mučen kako bi ga prisilili na otpad. Sveti biskup hrabro je podnio sve muke i nije se dao ničim zastrašiti. Krvnik mu je godine 317. odrubio glavu. Ta glava kao dragocjena relikvija godine 972. dospije u Dubrovnik.
Grad Dubrovnik ga izabra za svog zaštitnika i vec 1000 godina stoji pod njegovom zaštitom. Dubrovčani svake godine najsvečanije slave svoga zaštitnika, a u procesiji biskup nosi svečevu glavu koju pobožni vjernici sa strahopočitanjem ljube. Dubrovnik i Sv. Vlaho, kako Dubrovčani nazivaju Sv. Blaža, nerazdruživi su.
Izvor; www.zupa-svana.com/
Facebook Komentari
comments